Czy Można Zabudować Pralkę W Kuchni? - Superszafy - Twój Wymiar Szaf zdjęcie nr 1

Każdy, kto urządza swoje mieszkanie od postaw, wie, jak ciężkie jest to zadanie. Wygospodarowanie odpowiedniego miejsca, chociażby na pralkę jest nie lada wyzwaniem, szczególnie jeśli łazienka jest na tyle mała, że jej nie pomieści, a na domiar złego w mieszkaniu nie ma pomieszczenia, które moglibyśmy przekształcić na pralnię. Wówczas pralka trafia do kuchni. Czy jest to praktyczne i przede wszystkim dozwolone pod względem prawnym rozwiązanie? Jak powinna prezentować się zabudowa kuchenna, by można było wkomponować w nią niemałe urządzenie, jakim jest pralka? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Pralka w zabudowie kuchennej czy to dobre rozwiązanie?

Szczęśliwi posiadacze dużych łazienek, lub osobnych pralni nie muszą martwić się o to, w którym miejscu ustawić pralkę. Zupełnie inaczej sytuacja ma się w przypadku małych, blokowych pomieszczeń, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota. W takich mieszkaniach łazienki bywają na tyle małe, że nie są w stanie pomieścić pralki, nawet tej najmniejszej, ładowanej od góry. Co wówczas w takiej sytuacji możemy zrobić? Umiejscowić pralkę w zabudowie kuchennej. 

Jaka pralka nadaje się do zabudowy — to warto wiedzieć!

Meble produkowane na wymiar dają pełną możliwość wkomponowania pralki w zabudowę kuchenną. Oczywiście będzie to możliwe wyłącznie wtedy, gdy upewnimy się, że jesteśmy w stanie zagospodarować  dla niej odpowiednią ilość miejsca. Zanim jednak przejdziemy do rozmyślań na temat tego, w którym miejscu ustawimy naszą pralkę, sprawdźmy, jakie warunki musi spełnić dany model, by zabudowa pralki w kuchni była w ogóle możliwa. Taka pralka powinna:

  • posiadać regulowane stopki — dające możliwość odpowiedniego wypoziomowania urządzenia;
  • posiadać zdejmowaną pokrywę — możliwość zdjęcia pokrywy pozwoli szybko i wygodnie schować pralkę pod blatem;
  • być ładowana od przodu — w przypadku zabudowy nie będziemy w stanie użytkować pralki ładowanej od góry.

Jak zabudować pralkę w kuchni?

Na rynku dostępne są pralki zarówno wolnostojące, jak i urządzenia, które można bardzo łatwo wkomponować, w zabudowy kuchnenne.  W przypadku tych drugich sprawa ma się nieco łatwiej, bowiem wystarczy, że model ten uwzględnimy przy projektowaniu mebli. Przygotowując taki projekt, warto skorzystać ze specjalnego konfiguratora mebli na wymiar, który da nam pełny obraz efektu końcowego. Rozwiązanie to jest również o tyle korzystne, że sami możemy od początku do końca stworzyć własne meble kuchenne na wymiar i dopieścić je w nawet najdrobniejszych szczegółach. 

Wracając jednak do pralki wolnostojącej w zabudowie kuchennej, to tutaj sytuacja ma się nieco inaczej. Tego typu modele nie są bowiem przystosowane do tego typu działań, dlatego, zanim przejdziemy do projektu, należy w pierwszej kolejności wygospodarować dla niej odpowiednie miejsce, następnie wykonać pomiary i sprawdzić, czy dostęp do instalacji wodno-kanalizacyjnej, a także elektrycznej będzie zachowany. Warto również sprawdzić, czy zabudowa takiej pralki w kuchni nie będzie kolidowała  z otwieraniem dolnych szafek w meblach kuchennych.  W przypadku zabudowania pralki wolnostojące należy pamiętać, żeby zachować dystans co najmniej kilku centymetrów od bocznych ścianek zabudowy.

Zobacz również

10.11.2022
Pierwsze mieszkanie — jakich błędów uniknąć przy wyborze mebli?

Kupno mieszkania to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka. Kiedy zdecydujemy się na konkretne lokum, przychodzi czas, aby pomyśleć o jego aranżacji. W pierwszej kolejności myślimy o doborze kolorów ścian, łóżka do sypialni, czy sprzętów kuchennych. W natłoku obowiązków często zapominamy o tym, jak ważną funkcję w mieszkaniu pełnią meble. Szczególnie duża i pojemna […]

Zobacz więcej

Zyskaj 12% rabatu na zamówienia
złożone do 31.12.2022

-12%

Porozmawiaj z nami
Czat udostępnia Firmao.pl CRM