Zadzwoń po darmową wycenę

Znajdziesz nas na:

Kreator szafy

Zaprojektuj swoją szafę w kilku krokach!

Aranżacja łazienki – jak urządzić małą łazienkę w funkcjonalnym stylu?

Czy mała łazienka może być funkcjonalna? Takie pytanie z pewnością zadaje sobie większość osób, które odwiedzają projektanta wnętrz i proszą o profesjonalne zaaranżowanie przestrzeni łazienkowej. Jeśli jednak projektowanie wnętrza na zamówienie jest dla Ciebie zbyt dużym kosztem, lub po prostu sam chcesz wykazać się kreatywnością, koniecznie sprawdź nasze sprawdzone triki na małą i funkcjonalną łazienkę. Podpowiemy Ci, jakie meble łazienkowe wybrać, aby zaoszczędzić wolną przestrzeń, a sama łazienka nie straciła na uroku. 

Mała łazienka – duży problem

Decydując się na kupno mieszkania należy liczyć się z tym, że pomieszczenie takie jak łazienka, może nie zachwycać dużą przestrzenią. Zazwyczaj jest to powierzchnia kilku metrów, które należy zaaranżować w taki sposób, aby było nie tylko funkcjonalne, ale także ładnie się prezentowało i aranżacyjnie komponowało się z pozostałym wystrojem mieszkania. Dlatego przed rozpoczęciem całego zamieszania związanego z remontem należy skrupulatnie przemyśleć każdy możliwy centymetr na zaaranżowanie, ponieważ łazienka musi być w pełni funkcjonalna. Jednym z nich jest wybór mebli łazienkowych na wymiar, które pozwolą maksymalnie zagospodarować wolną przestrzeń, nie tylko na ścianie głównej, ale także we wnękach. 

Meble łazienkowe na wymiar – czy to się sprawdza?

Meble to obowiązkowy element wyposażenia każdej łazienki. Pełnią nie tylko funkcję estetyczną takiego pomieszczenia, ale przede wszystkim użytkową. Pozwalają w swoim wnętrzu ukryć wszystko to, co nie powinno być widoczne dla oka.  Wybierając meble do łazienki, należy rozważyć zakup mebli modułowych, lecz coraz popularniejszą formą aranżacji nowoczesnych łazienek są szafy na wymiar. Cieszą się one dużym zainteresowaniem przede wszystkim ze względu na ogromną funkcjonalność użytkową, jaką mogą zaoferować, a także możliwość bezproblemowego zaaranżowania małej przestrzeni łazienkowej. Gwarantują możliwość wykorzystania niemal każdego wolnego centymetra, również w przypadku występowania wnęk w ścianie, lub skosów pod sufitem. 

Czym powinny cechować się dobrej jakości meble łazienkowe?

Meble na wymiar nie tylko te zamawiane do łazienki, ale także do innych pomieszczeń w domu muszą przede wszystkim zostać prawidłowo zaprojektowane, aby mogły spełniać określone funkcje. Kluczowe jest tutaj wykorzystanie dostępnej przestrzeni, ale także spełnienie oczekiwań przyszłych użytkowników. Wówczas staną się one nie tylko ozdobą łazienkowego wnętrza, ale także pozwolą wykorzystać tkwiący w nich potencjał. Meble łazienkowe powinny cechować się solidnym wykonaniem przy użyciu wysokiej jakości materiałów. Dlaczego? Ponieważ w łazience, niezależnie od dostępnego metrażu panują zgoła inne warunki, niż w pomieszczeniach, takich jak salon, sypialnia, czy przedpokój. Przede wszystkim łazienka jest pomieszczeniem, w którym panuje duża wilgotność, która w przypadku słabej jakości materiału mogłaby skutkować szybszym zużyciem mebla. 

Jakie meble do małej łazienki?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, aranżując małą łazienkę, warto postawić na meble na wymiar, ponieważ dają one możliwość zagospodarowania przestrzeni dokładnie takiej, jaką potrzebujesz, lub jaką oferuje dane pomieszczenie.  Można tutaj zdecydować się na szafki stojące, podwieszane, a także zabudowę z szafą łazienkową na całą ścianę. Możliwość dopasowania konkretnego wymiaru szafy, jej koloru oraz faktury frontu sprawi, że będzie ona dopasowana nie tylko do możliwości przestrzennych pomieszczenia, ale także jego stylistyki i indywidualnych potrzeb użytkowników. 

Inne funkcjonalne rozwiązania zwiększające ergonomię małej łazienki

Wybór mebli na wymiar do małej łazienki, to tylko jeden z nielicznych sposobów na zwiększenie jej funkcjonalności i ergonomii. Można także zdecydować się na kilka innych praktycznych trików, które sprawdzą się podczas aranżacji łazienki

Prysznic zamiast wanny

Duża przestronna wanna jest rozwiązaniem stosowanym aranżacjach wielu łazienek – jednak nie tych o małym metrażu. Tutaj nie możemy pozwolić sobie na zajęcie tak dużej przestrzeni jednym elementem użytkowym. Zamiast wanny polecamy kabinę prysznicową, która będzie nie tylko świetnym rozwiązaniem aranżacyjnym, ale również wygodnym i użytkowym miejscem na relaks.  W przypadku przestrzeni prysznicowych w małych łazienkach najlepszym rozwiązaniem okazują się kabiny wnękowe, które zajmują bardzo mało miejsca, a przy tym prezentują się bardzo nowocześnie. W naszej propozycji aranżacyjnej małej łazienki możesz skorzystać z wersji kilku rodzaju kabin prysznicowych:

Kabina walk in

Kabina walk in, to bardzo popularna forma przestrzeni prysznicowej wykorzystywana w małych łazienkach. Stosowana jest praktycznie we wszystkich nowoczesnych łazienkach, w których szczególną uwagę zwraca się na nowoczesny design i wygodę z korzystania. Kabina walk in jest kabiną otwartą, którą tworzą duże tafle szkła, pozbawione elementów ruchomych, czyli drzwi. Ilość elementów szklanych, czyli ścianek może być różna, w zależności od własnego pomysłu lub możliwości przestrzennych. 

Kabina prysznicowa z drzwiami przesuwnymi

W małych przestrzeniach łazienkowych każdy centymetr jest na wagę złota, dlatego warto zwrócić uwagę na kabinę prysznicową z drzwiami przesuwnymi. Ten typ kabiny nie tylko doskonale się prezentuje, ale przede wszystkim nie zabiera dodatkowej przestrzeni, bowiem drzwi prysznica otwierają się w sposób przesuwny. To bardzo wygodne i funkcjonalne rozwiązanie w małych przestrzeniach łazienkowych. 

Kabina prysznicowa z odpływem liniowym (bez brodzika)

Odpływ liniowy to coraz chętniej wybierane rozwiązanie we wszystkich nowoczesnych łazienkach. Pozwala on na zamontowanie kabiny prysznicowej bez brodzika, który w niewielkich przestrzeniach łazienkowych zabierałby cenne centymetry. Dodatkowym atutem tego typu odpływu jest łatwość utrzymania w czystości oraz bezkompromisowa wygoda w użytkowaniu prysznica przez osoby starsze i niepełnosprawne. Z każdej małej łazienki, także tej w bloku można stworzyć swoje własne domowe SPA. Wystarczy, że wybrany przez siebie prysznic uzupełnimy o nowoczesny panel natryskowy z funkcją hydromasażu i deszczownicą. 

Misa WC – stojąca czy podwieszana?

Nikt nie wyobraża sobie aranżacji łazienkowej bez misy ustępowej. Jest podstawowym elementem wyposażenia, która mimo swojej funkcji może prezentować się bardzo stylowo i elegancko. Wśród ofert sedesów wyróżnić można ich dwa rodzaje: 

Podwieszany

Mocuje się go na stelażach ukrytych w ścianie, dzięki czemu instalacje i zbiornik na wodę są niewidoczne. Tego typu misy cieszą się dużą popularnością, bo dzięki podwieszeniu łatwiej utrzymać w czystości podłogę. Jeśli nie zabudujemy ścianki instalacyjnej do samego sufitu, nad stelażem powstaje funkcjonalna półka, których w małych łazienkach nigdy dość. 

Stojący

To miska ustępowa stanowiąca całość ze zbiornikiem wody. Zarówno mięsa jak i zbiornik widoczne są w całej okazałości i niestety mogą zabierać dodatkową przestrzeń. Jednak na rynku pojawiły się ostatnio kompakty projektowane specjalnie do małych pomieszczeń – mają one odpływ pionowy, dzięki czemu mogą być przesunięte bliżej ściany. 

Mieszany

Rozwiązaniem stanowiącym kompromis pomiędzy miską ustępową wiszącą a stojącą jest sedes mieszany, czyli miskę ustępową stojącą ze spłuczką chowaną w ścianie.

Umywalka – duża czy mała?

Umywalka to obowiązkowy element aranżacyjny w każdej łazience. Dla zaoszczędzenia dodatkowej przestrzeni do małych łazienek wybiera się najczęściej małe umywalki. A to niestety kategoryczny błąd! Mała umywalka jest całkowicie niefunkcjonalna i nawet w małej przestrzeni można sprytnie zamontować nieco większą umywalkę. Jaką? Sprawdź!

Umywalka narożna

Umywalka narożna to doskonały sposób na zaaranżowanie małej przestrzeni łazienkowej, nie tracąc przy tym na jej funkcjonalności i modnym designie. Takie rozwiązanie pozwoli maksymalnie wykorzystać róg ściany w łazience, który efektownie można uzupełnić dużym, podświetlanym lustrem. Takie lustro doskonale rozświetli kąt łazienki i sprawi wrażenie optycznie większej przestrzeni. Do takiej umywalki można dobrać stylową baterię, najlepiej ścienną, choć najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest bateria z wyciąganą wylewką. 

Jak optycznie powiększyć małą przestrzeń łazienkową?

Wnętrza małych, zamkniętych pomieszczeń nie prezentują się zbyt ciekawie na pierwszy rzut oka. Dlatego podczas aranżacji małej przestrzeni łazienkowej większą uwagę powinniśmy zwrócić na detale. Lustra i wszelkie błyszczące powierzchnie, a także transparentne i półtransparentne materiały, optycznie powiększą małe pomieszczenie. W małych blokowych łazienkach lepiej nie stosować małych kafli, czy układać ciężkich wzorów,  a nawet używać materiałów o wyraźnych fakturach. Projektanci wnętrz radzą też, by w małej łazience przeważały jasne kolory. Na wprost wejścia do łazienki najlepiej umieścić umywalkę z lustrem, bowiem wchodząc wprost na kabinę prysznicową, można odnieść wrażenie, że pomieszczenie jest ciasne i mało przestronne. 

Aranżacja łazienki – podsumowanie!

Dobór odpowiednich mebli do łazienki, ceramiki, czy dodatków to jedna sprawa. Druga zaś, to konieczność utrzymania odpowiedniego porządku. I choć może się to wydawać dość błahą sprawą, to w rzeczywistości może mieć ogromny wpływ na funkcjonalność, ergonomię i oczywiście estetykę naszego wnętrza.  W małej łazience szczególnie warto zainwestować w dobrej jakości szafki, lub szafy do zabudowy łazienkowej z przemyślanym i dobrze zaprojektowanym wnętrzem. Takich, w których będziemy mogli przechowywać kosmetyki, przybory i środki higieny, a także chemię gospodarczą, czy tekstylia. W ten sposób zmniejszymy panujący w łazience chaos i sprawimy, że  nasza przestrzeń modna, wygodna i funkcjonalna w użytkowaniu.

Nie znalazłeś tego czego szukasz?
Skontaktuj się z nami!

Chętnie pomożemy przy doborze odpowiedniej szafy na wymiar.
Możemy przygotować dla Państwa darmową wycenę oraz wstępny projekt.