Zadzwoń po darmową wycenę

Znajdziesz nas na:

Kreator szafy

Zaprojektuj swoją szafę w kilku krokach!

Aranżacja kuchni od A do Z

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. To tutaj przygotowywane i spożywane są posiłki, ale równie często w kuchni spędzamy czas wspólnie z rodziną na pogaduchach przy kubku gorącej herbaty. Dobra aranżacja kuchni powinna zatem charakteryzować się wysoką funkcjonalnością oraz ciekawą estetyką. Na co zwrócić uwagę projektując kuchnię? Jaką zabudowę kuchenną wybrać? Odpowiedzi znajdziesz poniżej! 

Biała szafa na wymiar — uniwersalne rozwiązanie do każdego mieszkania.

Kuchnia ─ serce domu!

Jaka kuchnia zapewni nam wygodę, funkcjonalność użytkowania, a także ciekawą stylistykę na długie lata? Takie pytanie pojawia się w głowach wielu osób, które stają przed zadaniem urządzenia własnej kuchni. Odpowiedź jest zasadniczo prosta. Każdy użytkownik ma bowiem inne wymagania i oczekiwania względem takiego pomieszczenia, dlatego aranżacja kuchni będzie uzależniona od kilku indywidualnych czynników. Dla niektórych osób kuchnia służy wyłącznie do przygotowywania posiłków. Inni spędzają w niej długie godziny na wspólnych pogaduchach przy kubku gorącej herbaty z miodem i cytryną, inni zaś kuchnię odwiedzają raz na jakiś czas, tylko po to, by przygotować sobie ekspresowo kanapkę do zjedzenia.  Jednak niezależnie od tego, w jaki sposób użytkujesz swoją kuchnię, powinna ona zostać wyposażona w odpowiednie meble kuchenne, sprzęty AGD oraz liczne dodatki. 

Projektowanie kuchni od podstaw

Ile osób, tyle gustów, dlatego projekty kuchni mogą być bardzo różne. Uzależnione są przede wszystkim od możliwości finansowych osoby urządzającej pomieszczenie, jej preferencji co do stylu, a także kształtu, rozmiaru, zapotrzebowania i stopnia wykorzystania takiego pomieszczenia.  Aranżacje kuchni powinny uwzględniać wszystkie wyżej wymienione czynniki. Tylko wówczas jesteśmy w stanie stworzyć naprawdę ciekawą przestrzeń kuchenną odpowiadającą naszym indywidualnym potrzebom. 

Co wziąć pod uwagę przy aranżacji kuchni?

Aranżacja kuchni stawia przed nami nie lada wyzwanie, dlatego wymaga dokładnego przemyślenia i wzięcia pod uwagę wszystkich za i przeciw. Pośpiech nie jest tutaj wskazany, bowiem nieprzemyślane decyzje mogą negatywnie wpłynąć na efekt końcowy. Na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas urządzania kuchni?

Możliwości przestrzenne wnętrza ─ czy to ważne?

Innym, bardzo ważnym czynnikiem mającym wpływ na sposób aranżacji kuchni są jej wymiary. Projekt kuchni powinien uwzględniać cechy charakterystyczne dla danego pomieszczenia, czyli:

Aneks kuchenny w małym mieszkaniu

Mała kuchnia, to niestety bardzo często duży problem aranżacyjny i spore wyzwanie dla właścicieli. Projektowanie kuchni przy niewielkim metrażu wymaga zastosowania wielu trików, by sprawić, aby jej wnętrze było w pełni funkcjonalne pod względem użytkowym. Wystarczy kilka sprytnych rozwiązań, aby mała kuchnia zyskała swój niepowtarzalny styl i charakter. Najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym w małych mieszkaniach jest aneks kuchenny, czyli kuchnia połączona z salonem. Można zdecydować się na aranżację mebli kuchennych na ścianie, lub zamontowanie tzw. wyspy.  Tak optymalne wykorzystanie niewielkiej przestrzeni pozwoli stworzyć nie tylko funkcjonalną, ale także ciekawą pod względem wizualnym i przede wszystkim wygodną przestrzeń użytkową. Co ważne, wydzielenie aneksu kuchennego w jednym z pokoi w mieszkaniu pozwala uniknąć wrażenia ciasnoty i sprawi, że mimo niewielkiego metrażu nie poczuje się przytłoczenia, które mogłoby spowodować wydzielenie oddzielnej kuchni. 

Duża oddzielna kuchnia

Duża oddzielna kuchnia daje nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o jej aranżację. Wybór mebli do kuchni, sprzętów AGD, ale także dodatków może być uwarunkowane wyłącznie względem własnych potrzeb. Duża ilość szafek kuchennych stojących, wiszących, a także możliwość zamontowania tzw. słupków w dowolnej konfiguracji sprawia, że wszystkie produkty i akcesoria kuchenne będą w odpowiedni sposób zagospodarowane, a przestrzeń robocza wystarczająco duża. 

Zabudowy kuchenne ─ wybieramy meble do kuchni!

Wybór mebli to jeden z kluczowych elementów aranżacji kuchni. Polecanym rozwiązaniem zarówno do pomieszczenia o dużym, jak i małym metrażu jest wybór mebli kuchennych na wymiar wykonywanych w tzw. zabudowie. Ich wybór to gwarancja oryginalnego wnętrza stworzonego na miarę własnych potrzeb. Można jednak zdecydować się również na meble modułowe, które, choć cieszą się zdecydowanie mniejszą popularnością, to wciąż są jednak wybierane do kuchennych aranżacji

Na co zwrócić uwagę?

Wybór mebli do kuchni w dużej mierze podyktowany jest ich wyglądem. Przede wszystkim zwracamy uwagę na ich kolor, czy sposób wykończenia frontów. A tutaj możliwości są niemal nieograniczone. Fronty mogą być gładkie z połyskiem lub frezowane i wykończone powłoką mat. Dzięki temu kuchnia będzie odzwierciedlać nasz charakter i styl. Możemy zdecydować się na meble w stylu klasycznym, nowoczesnym, a nawet rustykalnym. Musimy jednak zdecydować, czy chcemy wybrać meble w zabudowie, czy modułowe. Ten wybór powinien jednak uwzględniać nasze indywidualne oczekiwania. 

Meble w zabudowie

Wybierając meble pod zabudowę do kuchni, pod uwagę należy wziąć nie tylko wybór materiałów, z którego będą wykonane, czy kolor wykończenia, ale także ilość szafek, ich wielkość oraz rodzaj. Ważnym aspektem jest również sposób zamontowania sprzętu AGD. W przypadku kuchni zaaranżowanej pod zabudowę wszelkie sprzęty kuchenne jak kuchenka, lodówka, piekarnik, czy zmywarka mogą zostać funkcjonalnie zabudowane w meblach i w ten sposób tworzyć jedną harmonijną całość.  Meble kuchenne na wymiar doskonale sprawdzają się również w pomieszczeniach o niestandardowych wymiarach, czy kształtach. Możliwość zaprojektowania i wykonania mebli dokładnie takich, jakie potrzebujemy, daje nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o aranżacje pomieszczeń kuchennych. 

Meble modułowe

Meble modułowe to obecnie mniej popularna forma mebli kuchennych, jednak przez niektóre osoby wciąż stosowana. Takie meble składają się z oddzielnych szafek, które można w dowolny sposób ze sobą konfigurować. Dzięki temu można zmieniać ich układ, czy dokupywać kolejne elementy, które w połączeniu mogą stanowić całkiem ciekawą propozycję aranżacyjną. 

Meble kuchenne ─ dostępne materiały

Aby meble kuchenne mogły służyć nam latami, powinny być wykonane z solidnych i odpornych na uszkodzenia mechaniczne materiałów. W branży meblarskiej wybór jest bardzo duży, a dokonując go, należy wziąć pod uwagę wytrzymałość mebli, jakość materiału, walory estetyczne jak również cenę. Do najpopularniejszych materiałów meblowych należą:

Warto również zwrócić uwagę na aluminiowe fronty kuchenne, które wykazują wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne i bardzo długą żywotność. 

Jaki sprzęt do kuchni pod zabudowę?

Oprócz wyboru mebli do kuchni ważną kwestię pełni także dobór odpowiednich sprzętów kuchennych. Ich zakup powinniśmy zaplanować już na etapie projektowania kuchni.  Sprzęt zabudowany w meblach kuchennych należy zabezpieczyć w celu właściwej wentylacji i wymiany powietrza. Dlatego ważne jest tutaj zachowanie właściwej odległości między ścianą a szafkami, która sprawi, że urządzenia będą miały zapewniony odpowiedni  poziom chłodzenia. Warto mieć również na uwadze fakt, aby zabudowy kuchenne znajdowały się na odpowiedniej dla użytkownika wysokości. Sam wybór sprzętu AGD powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami użytkowników. Standardem wybieranym do każdej kuchni jest kuchenka gazowa lub indukcyjna, piekarnik, lodówka oraz zmywarka.

Jakie oświetlenie do kuchni wybrać?

Ostatnim, jednak równie ważnym aspektem składającym się na funkcjonalną aranżację kuchni jest dobór odpowiedniego oświetlenia. Dobrze dobrane światło zdecydowanie ułatwia poruszanie się po pomieszczeniu, a także pracę szczególnie w strefie roboczej, czyli na blacie. Wybierając oświetlenie do kuchennego wnętrza, powinniśmy kierować się przede wszystkim funkcjami, jakie ma ono pełnić. Zazwyczaj nie należy ograniczyć się wyłącznie do jednego centralnego źródła światła. Z pewnością potrzebne będą także dodatkowo zamocowane punkty świetlne, jak np. zawieszone nad blatem roboczym lampy, czy funkcjonalnie wbudowane w meble taśmy LED. Dzięki temu każda dostępna przestrzeń robocza będzie idealnie doświetlona i sprawi, że praca w kuchni będzie przebiegała zdecydowanie sprawniej i szybciej.

Nie znalazłeś tego czego szukasz?
Skontaktuj się z nami!

Chętnie pomożemy przy doborze odpowiedniej szafy na wymiar.
Możemy przygotować dla Państwa darmową wycenę oraz wstępny projekt.