Szafa Pod Schodami - Jak Ją Zaaranżować? - Superszafy zdjęcie nr 2

 

Małe mieszkania stanowią dość trudne wyzwanie aranżacyjne. W pomieszczeniach, w których liczy się każdy centymetr dodatkowego miejsca na przechowywanie ubrań, czy innych przedmiotów codziennego użytku, jesteśmy w stanie posunąć się do nawet niecodziennych rozwiązań. Jednym z nich jest wykorzystanie pustej przestrzeni pod schodami i zabudowanie jej szafą na wymiar.  Jak zrobić to umiejętnie? Jaka szafa sprawdzi się w Twoim przypadku? Ile kosztuje szafa pod schodami? Sprawdź nasze podpowiedzi!

Jak zrobić szafę pod schodami?

Miejsca do przechowywania nigdy dość, dlatego szafa pod schodami staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem stosowanym zarówno w mieszkaniach w bloku, jak i w domkach jednorodzinnych. Możliwość wygospodarowania dodatkowej przestrzeni użytkowej oraz wykonania ciekawej pod względem estetycznym i przede wszystkim spójnej z pozostałą częścią wystroju aranżacji sprawia, że mieszkanie zyskuje nowego charakteru.

Odpowiadając jednak na pytanie: jak zrobić szafę pod schodami to możliwości są dwie. Możemy zdecydować się na gotowe meble modułowe, lub szafy na wymiar. Szafy na wymiar pod zabudowę będą stanowiły zdecydowanie lepszą opcję ze względu na możliwość perfekcyjnego dopasowania do wolnej przestrzeni. Nie każde schody są bowiem identyczne — mogą różnić się kształtem, wymiarem, występującymi skosami, a także ogólnym wyglądem. Dlatego szafę należy dobrać w taki sposób, by była idealnie dopasowana do możliwości przestrzennych przestrzeni pod schodami, ale także naszych konkretnych potrzeb.

[Zobacz też: Drzwi przesuwne do szaf]

Jaką szafę pod schody wybrać?

Estetyka szafy pod schodami jest równie ważna, co jej funkcjonalność. Dlatego jeszcze przed podjęciem się jej aranżacji, należy dokładnie przemyśleć, jaki rodzaj zabudowy chcemy zastosować w swoim wnętrzu. Do wyboru jest kilka rozwiązań.

Szafa zamknięta

Szafa zamknięta to najchętniej stosowane rozwiązanie w przypadku aranżacji miejsca pod schodami. Ten rodzaj zabudowy umożliwia wygodne przechowywanie różnych przedmiotów codziennego użytku całkowicie za zamkniętymi drzwiami, czyli w sposób niewidoczny dla oka. Szafy zamknięte mogą być wyposażone w system drzwi przesuwnych, lub drzwi uchylne.

Szafy przesuwne

Szafa przesuwna pod schodami sprawdzi się wszędzie tam, gdzie brakuje miejsca na tradycyjne otwieranie drzwi. Takim miejscem może być, np. wąski przedpokój. Ponadto szafy z drzwiami przesuwanymi mogą być wykonane z różnych materiałów — drewna, paneli lakierowanych, czy dekoracyjnego szkła, dzięki czemu dobierzemy odpowiednie dla siebie wykończenie.

[Zobacz też: Drzwi do szaf przesuwne]

Szafy uchylne

Szafy uchylne to tradycyjne rozwiązanie, w którym drzwi otwierają się na zewnątrz. Zastosowanie szafy z systemem drzwi uchylnych umożliwia dostęp do jej pełnej zawartości. Na korzyść przemawia również fakt, że całą dostępną przestrzeń w szafie możemy zagospodarować, co niestety nie a możliwości przy szafach przesuwnych. Tam konieczne jest wydzielenie kilku centymetrów na montaż prowadnic, po których drzwi będą się przesuwały.

Szafa otwarta

Szafa otwarta to taka, w której nie występują drzwi, a cała jej zawartość jest widoczna już na pierwszy rzut oka. Taki mebel daje możliwość wyeksponowania ciekawych przedmiotów, w tym rodzinnych pamiątek, ważnych trofeów, czy innych ciekawych gadżetów. Zabudowa szafy pod schodami w formie otwartej, wymusza jednak na nas zachowanie odpowiedniego porządku dlatego warto przemyśleć wszystkie za i przeciw takiej zabudowy pod schodami, zanim jeszcze się na nią zdecydujemy.

Ile kosztuje szafa na wymiar pod schodami?

Ile kosztuje szafa pod schodami? Na to pytanie nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie, bowiem cena za wykonanie takiego mebla będzie uwarunkowana różnymi czynnikami. Należy do nich:

  • wymiar szafy
  • materiały, z których będzie wykonana
  • rodzaj wykończenia (fronty gładkie będą zdecydowanie tańszym rozwiązaniem, niż fronty dekoracyjne)
  • sposób otwierania
  • ilość drzwi w szafie
  • wyposażenie szafy.

Szafy pod schodami i ich cena kształtują się podobnie, jak w przypadku mebli wykonywanych na wymiar do innych pomieszczeń. W zależności od naszych wyborów mogą one wahać się pomiędzy kilkuset, a kilkudziesięciu tysięcy złotych.

 

Zobacz również

10.02.2023
Rola drzwi przesuwnych w aranżacji wnętrza

Drzwi przesuwne kojarzone są głównie z szafami. Jednak ostatnimi czasy można zauważyć zwiększenie popularności tego typu rozwiązania we wnętrzach mieszkań. Drzwi przesuwane w ścianie są coraz częściej wykorzystywanym rozwiązaniem. W poniższym artykule zebraliśmy wady i zalety takiego rozwiązania oraz wnętrza, które są idealne do takich drzwi. Sprawdź, jaka aranżacja mieszkania sprawdzi się do drzwi przesuwnych. […]

Zobacz więcej
Porozmawiaj z nami
Czat udostępnia Firmao.pl CRM