Szafa gospodarcza — gdzie i jak ją zorganizować?

Odkurzacz, mop parowy, żelazko, deska do prasowania, czy suszarka to tylko niektóre ze sprzętów gospodarstwa domowego, które użytkujemy na co dzień. Niestety po ich użyciu trzeba je gdzieś schować i właśnie tutaj najczęściej rodzi się pytanie – gdzie je wszystkie pomieścić? Z pomocą przychodzi szafa gospodarcza. Gdzie ją zorganizować? Podpowiadamy!

W jakim miejscu wyznaczyć przestrzeń na pomieszczenie gospodarcze?

Każdy dom, a w szczególności małe mieszkanie w bloku powinno mieć wyznaczoną specjalną strefę do przechowywania sprzętów i urządzeń gospodarstwa domowego. Dysponując pokaźnym metrażem, można wyznaczyć na ten cel osobne pomieszczenie gospodarcze, a tutaj najlepiej sprawdzi się kotłownia, garaż lub pralnia połączona z suszarnią. W takich miejscach z powodzeniem możemy przechowywać nie tylko podstawowe sprzęty gospodarstwa domowego, ale także drobne narzędzia montażowe oraz akcesoria ogrodowe.

Problem pojawia się jednak wtedy, gdy nasze wnętrze to dwa lub trzy małe pokoiki, kuchnia i łazienka. Jak w takiej sytuacji zagospodarować odpowiednią przestrzeń, by dodatkowo nie zagracić mieszkania? Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku będzie szafa gospodarcza, która z jednej strony nie zajmie zbyt wiele miejsca — może występować w formie wysokiego słupka, z drugiej zaś pozwoli nam ukryć wszystko to, co nie chcielibyśmy, aby było na widoku.

[Zobacz też: Drzwi przesuwne do szaf]

Szafa gospodarcza — jakie meble wybrać?

Jak już wspomnieliśmy, szafa gospodarcza w domu  może przybierać różne kształty, formy, ale przede wszystkim rozmiary. To na jak dużą szafę się zdecydujemy, powinno zależeć wyłącznie od naszych indywidualnych potrzeb, ale także możliwości przestrzennych pomieszczenia. Optymalnym rozwiązaniem będzie wybór szafy na wymiar.

Szafy gospodarcze produkowane na wymiar możemy z powodzeniem wkomponować w nasze wnętrze, dostosowując je nie tylko pod względem użytkowym i przestrzennym, ale także wizualnym.

Szafa gospodarcza w przedpokoju — czy to dobre rozwiązanie?

Szafa gospodarcza w przedpokoju to sposób na wygodne przechowywanie akcesoriów gospodarstwa domowego skierowany dla wszystkich tych osób, które nie dysponują dodatkowym pomieszczeniem w domu, bądź mieszkaniu. W tym przypadku optymalnym rozwiązaniem może okazać się wybór szafy na wymiar z funkcjonalną podzielnością na konkretne strefy. Z jednej strony możemy w niej przechowywać odzież wierzchnią, w tym kurtki, płaszcze, czapki, szaliki i buty, zaś w kolejnym skrzydle schować podstawowe akcesoria gospodarstwa domowego, w tym przypadku nie tylko sprzęty, ale także różnego rodzaju tekstylia, w tym bieliznę pościelową, czy ręczniki.

[Zobacz też: Aranżacja garderoby]

Czym powinna się charakteryzować szafa gospodarcza?

Szafa gospodarcza niezależnie od tego, w jakim miejscu postanowimy ją umiejscowić, powinna charakteryzować się przede wszystkim doskonałą jakością wykonania oraz wysoką funkcjonalnością. To, na co warto również zwrócić uwagę, to udźwig takiego mebla. Warto bowiem pamiętać, że może on posłużyć nie tylko jako schowek na sprzęt, ale także jako domowa spiżarnia. Wówczas półki będą musiały utrzymać niemały ciężar np. słoików z przetworami, czy innych zapasów.

Jeśli w szafie gospodarczej postanowimy przechowywać różnego rodzaju detergenty, to musimy pamiętać, że powinna ona posiadać funkcję zamykania drzwi na klucz, lub być wyposażona w specjalną blokadę, uniemożliwiającą otwarcie drzwi przez dzieci. W przypadku przechowywania chemii o właściwościach żrących powinniśmy rozważyć zakup mebla odpornego na tego rodzaju działanie.

[Zobacz też: Drzwi przesuwne do garderoby]

Zobacz również

10.02.2023
Rola drzwi przesuwnych w aranżacji wnętrza

Drzwi przesuwne kojarzone są głównie z szafami. Jednak ostatnimi czasy można zauważyć zwiększenie popularności tego typu rozwiązania we wnętrzach mieszkań. Drzwi przesuwane w ścianie są coraz częściej wykorzystywanym rozwiązaniem. W poniższym artykule zebraliśmy wady i zalety takiego rozwiązania oraz wnętrza, które są idealne do takich drzwi. Sprawdź, jaka aranżacja mieszkania sprawdzi się do drzwi przesuwnych. […]

Zobacz więcej
Porozmawiaj z nami
Czat udostępnia Firmao.pl CRM