Jakie Fronty Najłatwiej Utrzymać W Czystości? Podpowiadamy! - Superszafy zdjęcie nr 1

Urządzając swoją wymarzoną kuchnię, powinniśmy zadbać nie tylko o aspekty estetyczne, ale przede wszystkim funkcjonalne. Na funkcjonalność kuchni wpływ ma fakt,  dotyczący utrzymania tego pomieszczenia w czystości, a w szczególności mebli kuchennych. Tutaj wystarczy postawić na dobrej jakości fronty, które łatwo i szybko wyczyścimy. Ich dodatkowym atutem będzie wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz przebarwienia powstające na skutek zbyt intensywnej eksploatacji na promienie słoneczne. Jakie fronty kuchenne wybrać – matowe czy w połysku? Jaka kolorystyka będzie sprzyjać utrzymaniu odpowiedniej czystości? Oto kilka naszych wskazówek.

Meble kuchenne – jakie fronty do kuchni wybrać?

Fronty – ich estetyka i wykonanie to jedna z pierwszych rzeczy, na którą zwracamy uwagę przy wyborze mebli do kuchni. Najpopularniejsze są fronty matowe, połyskujące oraz lakierowane. Decyzja o tym, które z nich wybierzemy, jest o tyle ważna, że będą one decydowały nie tylko o ogólnej estetyce wnętrza kuchennego, ale także jego funkcjonalności.

Jak czyścić lakierowane fronty kuchenne?

Czyszczenie mebli kuchennych to w niektórych przypadkach nie lada wyzwanie. Tłuste plamy, zachlapania, resztki jedzenia i nieustannie osadzający się kurz mogą na dobre uprzykrzyć nam życie. Aby ich usuwanie zarówno z blatu, jak i frontów przebiegało szybko i sprawnie, należy wiedzieć, jak się do tego zdania odpowiednio zabrać.

Przy sprzątaniu mebli kuchennych ważne jest nie tylko odpowiednie dobranie środków czyszczących, ale także sama kolejność wykonywania czynności. Pamiętajmy, również, że zbyt silne środki chemiczne mogą uszkodzić strukturę frontów kuchennych, przez co meble nie będą prezentowały się dobrze. Do trudniejszych w usunięciu plam i przypaleń możemy zastosować naturalne metody, czyli wykonać roztwór na bazie octu oraz sody,  jednak najczęściej wystarczy sama woda połączona z odrobiną płynu do naczyń. Ważne, aby do czyszczenia mebli, w tym blatu i frontów używać miękkich gąbek oraz ściereczek z mikrofibry. Wykonywanie czynności należy zacząć od wyższych partii i kolejno chodzić w dół.

Jakie kolory frontów w meblach kuchennych sprzyjają utrzymaniu czystości?

Czy jasne meble kuchenne łatwiej jest utrzymać w czystości? Niekoniecznie. Bardzo ważną rolę odgrywa nie sama kolorystyka, a jakość materiału wykończeniowego. Poza tym każde meble niezależnie od koloru — jasnego czy ciemnego — trzeba regularnie czyścić. Nawet ciemne fronty, które w przekonaniu niektórych osób najbardziej uwydatniają  kurz, plamy i różnego rodzaju zabrudzenia będą się prezentować elegancko i świeżo, jeśli zadbamy o ich regularne sprzątanie.

Jeśli chcielibyśmy rozważyć zakup mebli kuchennych z frontami, na których zabrudzenia są najmniej widoczne, to warto pomyśleć o kolorach naturalnego drewna. Tego rodzaju dekory oraz ich nieregularne formy, które się na nich pojawiają, np. w postaci słojów, mogą sprawić, że zabrudzenia będą mniej widoczne.

Dobra organizacja to mniej sprzątania

Dobra organizacja przestrzeni kuchennej to klucz do utrzymania w niej odpowiedniego porządku. Dlatego już na etapie projektowania kuchni powinniśmy zadbać o to, by w jej przestrzeni znalazła się niezbędna ilość szafek i szuflad, a sama zabudowa nie ograniczała za bardzo miejsca do sprawnego poruszania się po pomieszczeniu.

Jak zatem zaaranżować przestrzeń kuchenną by było mniej sprzątania? W pierwszej kolejności powinniśmy do maksimum ograniczyć ilość otwartych półek. W ten sposób odejdzie nam sporo obowiązków związanych z ich czyszczeniem. Ponadto poziome, płaskie powierzchnie sprzyjają osadzaniu się kurzu, co niestety przekłada się na konieczność częstszego sprzątania.

Zobacz również

05.07.2022
Jak urządzić funkcjonalną pralnię w domu? Poznaj nasze rady!

Pralka to bez wątpienia obowiązkowy element wyposażenia każdego domu. Czy pralnia to również obowiązkowe pomieszczenie w każdym domu? I tak i nie… Bywa,  że ze względu na ograniczony metraż, pralnia w domu stanowi wyłącznie wydzielony kawałek przestrzeni w łazience, lub samo urządzenie zostaje umieszczone w kuchennej zabudowie. Jeśli jednak mieszkamy w domu dysponującym dość pokaźnym […]

Zobacz więcej
Porozmawiaj z nami
Czat udostępnia Firmao.pl CRM