Jak Zaprojektować Szafę Na Wymiar? Podpowiadamy! - Superszafy zdjęcie nr 2

 

W poszukiwaniu odpowiednich mebli do swojego mieszkania wiele osób zastanawia się, czy wybrać gotowy mebel, czy wykonać swój własny projekt szafy. Niestety oferowane w sklepach szafy i inne elementy mebli nigdy nie będą w 100% dopasowane do naszych potrzeb i wymagań, ale co równie ważne także samego pomieszczenia. Dlatego solidnie wykonane meble na wymiar, będą stanowiły jedną z lepszych inwestycji, na które możemy się zdecydować. Jak przygotować projekt szafy na wymiar?

Projektowanie szaf na wymiar od A do Z

Obecnie na rynku wiele sklepów meblowych oferuje gotowe szafy do przedpokoju, salonu, sypialni, czy łazienki. To, co z pewnością kusi to dość atrakcyjna cena, jednak czy przekłada się ona na komfort i wygodę użytkowania takich mebli? Oczywiście, że nie!  Zazwyczaj do produkcji tego rodzaju mebli wykorzystuje się materiały o dość niskiej jakości, a również samo ich wykonanie pozostawia wiele do życzenia. Dlatego jednym z lepszych rozwiązań, na które możemy się zdecydować, są szafy na wymiar i samodzielnie wykonany ich projekt.

Konfigurator — ułatwia projektowanie szaf na wymiar

Chcąc wykonać projekt szafy do naszego mieszkania, wcale nie musimy udawać się do doświadczonego projektanta wnętrz. Wiele znanych i renomowanych firm, jak chociażby producent szaf na wymiar Super Szafy oferuje nowoczesne rozwiązania w postaci konfiguratora szaf na wymiar, który umożliwia wykonanie własnego projektu szafy na wymiar online. Jak zatem zabrać się za projektowanie szafy na wymiar do mieszkania?

Wybieramy rodzaj szafy

Wykonanie projektu szafy do zabudowy wcale nie musi być trudne i każdy z powodzeniem powinien sobie z tym zadaniem poradzić. W pierwszej kolejności musimy wiedzieć, w  jakim pomieszczeniu będzie miała stanąć szafa, oraz dokonać wszelkich możliwych pomiarów. Zanim jednak przejdziemy do wymierzania konkretnych wysokości i szerokości szafy, w pierwszej kolejności musimy określić jaki typ zabudowy pod wymiar chcielibyśmy mieć w swoim domu. Wybierać możemy pomiędzy szafą prostą a narożną.

Na tym etapie musimy również zdecydować czy chcemy, aby szafa, którą projektujemy, wyposażona była w drzwi przesuwne czy uchylne.

Drzwi przesuwne

Szafy przesuwne dają ten komfort, że nie wymagają one dodatkowej przestrzeni na otwieranie drzwi. Świetnie zatem sprawdzą się w małych sypialniach i ciasnych przedpokojach. To, co również zwraca uwagę w przypadku szaf z drzwiami przesuwnymi to możliwość doboru różnych formatów, ale o tym za chwilkę…

[Zobacz też: Drzwi do szaf przesuwne]

Drzwi uchylne

Szafy z drzwiami uchylnymi wbrew pozorom również są dość popularne. Bardzo chętnie wybierane są do pomieszczeń urządzonych w stylu rustykalnym, ale także do nowoczesnych salonów. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że na drzwiach można z powodzeniem zawiesić wieszak, haczyk, lub mały drążek, np. na krawaty, apaszki czy szale, przez co wygospodarujemy dodatkowe miejsce do przechowywania.

[Zobacz też: Szafy pod skosami]

Ustalamy wymiary szafy

Aby szafa i jej projekt był idealnie dopasowany do dostępnej przestrzeni, musimy ją odpowiednio wymierzyć. Mowa tu przede wszystkim o szerokości i wysokości miejsca przeznaczonego na mebel. Ważne jest także określenie głębokości szafy, która w dużej mierze będzie decydowała o tym jak duże półki, szuflady, czy kosze będziemy mogli w niej umieścić. Prawidłowe dokonanie pomiarów sprawi, że szafa będzie idealnie dopasowana do naszego pomieszczenia.

Wybieramy kolor, fakturę oraz rodzaj frontów

Dopiero na późniejszym etapie projektowania będziemy mogli zdecydować, jaki kolor korpusu szafy będzie dobrze współgrał z naszym wnętrzem oraz jakie fronty będą dla nas idealne. Tutaj wybór jest ogromny — od klasycznych białych, czarnych i drewnianych frontów, po dekoracyjne szkło lacobel, lacomat, czy efektowne lustro.

Dobieramy wyposażenie wnętrza szafy

Jak wiemy szafa to nie tylko dodatek stylistyczny do wnętrza, ale przede wszystkim mebel użytkowy. Jej zadaniem jest przechowywanie garderoby domowników oraz innych przedmiotów gospodarstwa domowego, dlatego dobór odpowiedniego wyposażenia szafy jest kluczowym elementem jej projektowania.

W zabudowie pod wymiar i jej projekcie nie powinno zabraknąć funkcjonalnych półek na ubrania oraz buty, szuflad, oraz drążków. W przypadku dużych mebli można sobie pozwolić także na specjalne wysuwane kosze oraz półkę pawlaczową, która umożliwi przechowywanie pościeli, koców, czy zimowych kurtek poza sezonem.

[Zobacz też: Aranżacja garderoby]

Projektowanie szaf na wymiar – podsumowanie

Jak widać, projektowanie szaf na wymiar wcale nie musi być zadaniem wyłącznie dla profesjonalnego projektanta. Korzystając ze specjalnych narzędzi przygotowanych przez producenta szaf na wymiar firmę Super Szafy, jesteśmy w stanie samodzielnie od początku do końca zaprojektować swoją własną, idealnie dopasowaną do naszych oczekiwań, potrzeb i możliwości przestrzennych szafę.

 

Zobacz również

10.02.2023
Rola drzwi przesuwnych w aranżacji wnętrza

Drzwi przesuwne kojarzone są głównie z szafami. Jednak ostatnimi czasy można zauważyć zwiększenie popularności tego typu rozwiązania we wnętrzach mieszkań. Drzwi przesuwane w ścianie są coraz częściej wykorzystywanym rozwiązaniem. W poniższym artykule zebraliśmy wady i zalety takiego rozwiązania oraz wnętrza, które są idealne do takich drzwi. Sprawdź, jaka aranżacja mieszkania sprawdzi się do drzwi przesuwnych. […]

Zobacz więcej
Porozmawiaj z nami
Czat udostępnia Firmao.pl CRM