Oświetlenie Szafy - Czy Warto Się Na Nie Zdecydować? zdjęcie nr 2

Projektując sypialnię lub garderobę, bardzo często inwestujemy w jedną ogromną szafę, która pomieści wszystkie nasze ciuchy. Jednak w pełni funkcjonalna garderoba lub szafa, to nie tylko ta, która pomieści wszystko, ale również da nam swobodny dostęp do przechowywanych tam rzeczy. Jednym z takich ulepszeń jest zastosowanie oświetlenia szafy. Jaki rodzaj oświetlenia warto wybrać i w jakim miejscu je przymocować, żeby było jak najbardziej pomocne? Zapraszamy do poniższego artykułu, w którym krok po kroku wyjaśnimy cały proces doboru oświetlenia szafy.

Co trzeba wiedzieć o oświetleniu szafy?

Pojemna szafa, która bez problemu pomieści ciuchy wszystkich domowników… i codzienne poszukiwania części garderoby, zaszytych gdzieś na końcu szafy. Alternatywnie, używanie tylko ciuchów, które są zostawione na przodzie szafy. Nie oszukujmy się, oba scenariusze nie brzmią dobrze. Dobierając szafę do wnętrza naszego domu lub mieszkania, powinniśmy kierować się nie tylko jej gabarytami, ale również szeregiem funkcjonalności, które ułatwią nam korzystanie zarówno z szafy, jak i całej garderoby. Z pomocą na wyżej opisany problem niknięcia rzeczy w głębi szafy przychodzi oświetlenie do szafy. Z jego pomocą można w bardzo elegancki sposób, niczym w butiku wyeksponować nasze ubrania, bez problemu odnaleźć poszukiwane w szafie rzeczy oraz dodatkowo nadać całości garderoby lub szafy na wymiar wyjątkowego klimatu, podkreślając jej designerskie walory, właśnie przy użyciu światła.

Jakie oświetlenie LED do szafy wybrać?

Oświetlenie szafy najczęściej wykonywane jest za pomocą taśm LED. Dowolność wyboru taśmy otwiera przed nami tak naprawdę dość szerokie pole w aranżacji wyglądu szafy. Możemy zastosować światło punktowe lub na całej długości przeciągnąć taśmę LED. Zazwyczaj wykonuje się to, mocując oświetlenie LED do szafy w specjalnie przygotowanych do tego frezach z profilami.

Rozwój możliwości technologicznych ma również przełożenie na możliwości oświetlenia szafy. Aktualnie na rynku dostępne jest również oświetlenie wbudowane w drążek na ciuchy.
Jednak nie zapominajmy o tym, że oświetlenie szafy ma przede wszystkim za zadanie wyeksponować schowaną tam odzież, więc warto przede wszystkim doświetlić ciemne zakamarki szafy lub garderoby. Zamawiając garderobę lub szafę na wymiar, warto już na etapie projektu przemyśleć rozlokowanie światła. Pozwoli to na ukrycie wszystkich kabli w konstrukcji.

Barwa światła led do szafy

Wiedząc już, gdzie ulokujemy oświetlenie szafy, czeka nas jeszcze jedna ważna decyzja. Dobór barwy światła. Ciepła barwa jest dla nas przyjemniejsza i nadaje wnętrzu przytulności, jednak jej zastosowanie jako oświetlenia szafy niekoniecznie da dobre rezultaty. W świetle o ciepłej barwie, kolory wyglądają przekłamanie. Zastosowanie światła LED do szafy o temperaturze jak najbardziej zbliżonej do neutralnej (w okolicy 4000K) da nam odwzorowanie światła dziennego i kolory naszych ubrań będą wyglądały tak, jak w rzeczywistości. Pozwoli to unikąć modowych wpadek z łączeniem kolorów i dobieraniem dodatków do stylizacji.

Oświetlenie w szafie na wymiar

Jak już wspomnieliśmy wyżej, decydując się na oświetlenie szafy, warto zrobić to już na etapie projektowania szafy na wymiar. Można wtedy zastosować dobrane indywidualnie rozwiązania oraz rozmieszczenie światła, bez problemu zakryć kable i zamontować listwy LED tak, że staną się integralną częścią konstrukcji szafy, nie narażając ubrań na zaciągnięcia i inne uszkodzenia. Projektując swoją szafę lub całą garderobę warto skorzystać z konfiguratora szaf na wymiar, który daje możliwość wizualizacji projektu i lepszego dostosowania projektu do naszych potrzeb.

Zobacz również

10.02.2023
Rola drzwi przesuwnych w aranżacji wnętrza

Drzwi przesuwne kojarzone są głównie z szafami. Jednak ostatnimi czasy można zauważyć zwiększenie popularności tego typu rozwiązania we wnętrzach mieszkań. Drzwi przesuwane w ścianie są coraz częściej wykorzystywanym rozwiązaniem. W poniższym artykule zebraliśmy wady i zalety takiego rozwiązania oraz wnętrza, które są idealne do takich drzwi. Sprawdź, jaka aranżacja mieszkania sprawdzi się do drzwi przesuwnych. […]

Zobacz więcej
Porozmawiaj z nami
Czat udostępnia Firmao.pl CRM