Jak Zaprojektować Szafę Na Wymiar? 6 Kroków Do Sukcesu - Superszafy - Twój Wymiar Szaf zdjęcie nr 2

 

Szafa na wymiar jest marzeniem niejednego posiadacza nieruchomości. To niezwykle praktyczne rozwiązanie, które z jednej strony umożliwia maksymalne wykorzystanie wolnej przestrzeni w mieszkaniu, a z drugiej, dzięki spersonalizowanemu projektowi, jest precyzyjną odpowiedzią na potrzeby domowników. Jest pojemna, wygodna w użytkowaniu i niezwykle funkcjonalna, aby jednak dobrze spełniała swoją funkcję musi być odpowiednio przemyślana i zaaranżowana.

Jeśli planujesz zakup szafy wnękowej, jednak nie wiesz od czego zacząć, jesteś w dobrym miejscu. Poniżej znajdziesz 6 praktycznych wskazówek jak zaprojektować szafę na wymiar tak, aby była praktyczna, gustowna i komfortowa w użytkowaniu. Przyjemnej lektury!

Idealne miejsce na szafę na wymiar – gdzie powinna się znaleźć?

Jedną z kluczowych decyzji, jakie trzeba podjąć podejmując się projektowania szafy wnękowej jest wybór miejsca, w którym miałaby stanąć szafa. W przypadku szaf na wymiar wybór ten jest o tyle komfortowy, że szafa wnękowa może stanąć w niemal każdym miejscu w domu – nawet pod schodami lub pod skosem. Umiejscawiając ją w nieustawnym pomieszczeniu możemy zupełnie zmienić jego proporcje, a decydując się na ustawienie jej w poprzek obszernego pokoju można go podzielić na dwa mniejsze i zyskać dostęp do szafy z obu stron. Możliwości jest naprawdę wiele, nie zawsze warto więc decydować się na oczywiste opcje. Niekiedy dużo lepszym rozwiązaniem jest ustawienie szafy w niekonwencjonalnym miejscu.

Szafa na wymiar – wymiary

Ważną kwestią podczas projektowania szafy na wymiar jest również ustalenie jej wymiarów. Biorąc pod uwagę, że minimalna głębokość szafy pozwalająca na swobodne korzystanie z półek i wieszaków to 50 cm, a tory, po których przesuwają się drzwi zajmują ok. 10 cm, minimalna głębokość szafy na wymiar to 63-65 cm. W przypadku płytszych wnęk znacznie lepiej zamontować drzwi uchylne, które nie wymagają montażu szyn.

Szafa z obudową czy bez?

Przygotowując projekt szafy na wymiar koniecznie trzeba przemyśleć, który wariant bardziej nam odpowiada – szafa z obudową czy bez. Decydując się na pierwszą opcję otrzymamy szafę z plecami, bokami, dnem i sufitem, natomiast w drugim przypadku jedynie drzwi montowane bezpośrednio do ścian wnęki. Pełna zabudowa szafy jest droższa i zajmuje więcej miejsca, warto jednak się na nią zdecydować, gdy ściany wnęki są nierówne. Szafę bez zabudowy można z kolei zbudować w miejscach, gdzie sufit i ściany są wystarczająco proste, aby montaż szyn i innych elementów szafy nie stanowił problemu. Wnętrze wnęki warto wówczas pomalować plamoodporną farbą lub wyłożyć tapetą ścienną.

Wyposażenie szafy na wymiar

W projekcie szafy na wymiar koniecznie trzeba również uwzględnić systemy jakie miałyby się znaleźć wewnątrz szafy. A wybór jest naprawdę szeroki! Do dyspozycji mamy tradycyjne wieszaki, półki i szuflady, a także wysuwane kosze, wieszaki na spodnie, wieszaki na krawaty i szale, szuflady na biżuterię, półki na buty i wiele innych kreatywnych rozwiązań.

Jakie drzwi do szafy na wymiar?

W szafach na wymiar wykorzystywane są następujące rodzaje systemów drzwiowych:

  • system drzwi przesuwnych;
  • system drzwi uchylnych;
  • system drzwi składanych.

Ponadto, do dyspozycji mamy drzwi podwieszane (wykorzystywane, np. gdy nie ma możliwości montażu dolnej szyny na podłodze), drzwi skośne i drzwi narożne (wewnętrzne i zewnętrze).

[Zobacz też: Drzwi do szaf przesuwne]

Szafa na wymiar – a co z designem?

Projekt szafy wnękowej powinien również uwzględniać wygląd zewnętrzny szafy. Szafa powinna być atrakcyjna wizualnie i aranżacyjnie spójna z resztą pomieszczenia. Liczy się zarówno jej wygląd i kolorystyka, jak i dodatkowe elementy, takie jak np. gałki. Dobrym pomysłem jest również montaż lustra na jednych lub kilku drzwiach szafy. Rozwiązanie to  bez wątpienia rozjaśni i optycznie powiększy pomieszczenie, w którym będzie umiejscowiona szafa.

Zobacz również

10.02.2023
Rola drzwi przesuwnych w aranżacji wnętrza

Drzwi przesuwne kojarzone są głównie z szafami. Jednak ostatnimi czasy można zauważyć zwiększenie popularności tego typu rozwiązania we wnętrzach mieszkań. Drzwi przesuwane w ścianie są coraz częściej wykorzystywanym rozwiązaniem. W poniższym artykule zebraliśmy wady i zalety takiego rozwiązania oraz wnętrza, które są idealne do takich drzwi. Sprawdź, jaka aranżacja mieszkania sprawdzi się do drzwi przesuwnych. […]

Zobacz więcej
Porozmawiaj z nami
Czat udostępnia Firmao.pl CRM